25A Toide

Skeem

 

Filtri juures tuleb arvestada sellega, et transistoridelt eraldub täiskoormusel palju soojust!
Transistorid PEAVAD! olema suurel jahutusradiaatoril. (Vajadusel kasutada jahutusventilaatorit).
Sõltuvalt trafo väljundpingest täiskoormusel sõltub transistoridel eralduv soojuse hulk, mida kõrgem pinge seda rohkem soojust.
Tip2955 kannatab kuni 150˚C, KUID! kõrgemal temperatuuril langeb oluliselt transistori võimsustaluvus, siis eriti palju üle 60˚C ei tasuks täiskoormusel transistoride temperatuuri lasta. LM7812C võib asendada ka mõne teise sarnase 1A 12V stabilisaatoriga. (Mina kasutasin 7812PI)

PNP transistor

Toiteploki trafo oleks soovitav valida väljundpingega umbes 16-18V AC, (täiskoormusel võiks C2 kondensaatorile jääda vähemalt umbes 16V või enam pinget).
Liialt kõrge valjundpingega trafo kasutamisel peavad transistorid rohkem voolu soojuseks tegema.
Liialt madala pingega trafo korral võib filter lakata toimimast ja väljundisse võib kostuda võrgu "prumm", ka pinge hakkab langema.
Dioodalaldi peaks olema samuti paigutatud jahutusradiaatorile, sest ka dioodidelt eraldub täiskoormusel üsna mitukümmend Wati soojust (sõltub dioodidest, milline on dioodi pingelang täiskoormusel)...
Kondensaatori C2 mahtuvus ei ole väga kriitiline, kuid oluliselt väiksema mahtuvuse korral võib täiskoormusel pulsatsioon väljundisse kostuda ja ka kondensaator ise ei pruugi pikalt vastu pidada...
Vajadusel võib panna mitu väiksema mahtuvusega kondensaatorit, mis võib vahest isegi parema tulemuse anda...
Oluline oleks ka skeemi kokku panemisel jälgida et paralleelselt olevate transistoride ja takistite (R1 kuni R4) ühendusjuhtmed oleks võimalikult ühepikkused ja ühejämedused, sest siis on tagatud võrdne transistoride koormus. Transistorid võiksid olla ühisel jahutusradiaatoril.
Transistorid võib ka asendada mõnede teiste samataolistega, aga siis peab jälgima et võimendus, maksimaalne talutav vool ja maksimaalne võimsus oleksid samad või suuremad.
Pingeregulaator LM7812 peab olema samuti paigaldatud jahutusradiaatorile, koormates võib sealt eralduda soojust ligemale paarteist W-i.
Tioodide D3 ja D4 pingelangu kasutatakse ära 7812 pingeregulaatori väljundpinge tõstmiseks.
Ja juhul kui väljundpinge on soovitust väljundis madalam, siis võib lisada pingeregulaatori 7812 keskmisele "koivale" veel kolmandagi dioodi.
NB! jälgida dioodide ühendamisel, et kõik oleks ikka õige suunaga skeemi pandud ;) .
Zener 15V (D2), 120oomine takisti (R5), kondensaator 100nF (C4) ja türistor 25A on siis selle skeemi ülepinge kaitse ahel, ehk et kui väljundis peaks pinge mingil põhjusel (näiteks mõne transistori Q1 kuni Q4 lühisesse minek) liiga kõrgeks minema, siis zenerist liigub ülepinge türistori ja avades selle lühistab türistor koheselt kogu skeemi, põletades läbi kaitsme F2 25A.
NB! Skeem on minul kokku pandud erinevaid skeeme vaadates jne, niiet 100% parim see skeem olla ei pruugi, kuid minul ta toimib ja on "hea-lihtne".